Porady od serwisu

Co warto zrobić z ekspresem codziennie?

1. Czyszczenie obwodów mleka oraz końcówek

Po każdorazowym użyciu ekspresu do kawy, umyj go włączając automatyczną funkcję czyszczenia lub przepłucz końcówki pod bieżącą wodą. Tym sposobem nie dopuścisz do skwaśnienia resztek mleka i zatkania końcówki do spieniania mleka. Najczęstszą przyczyną powstania małej ilości spienionego mleka lub słabej jakości pianki są zanieczyszczenia po poprzednim użyciu. Pojemnik i koncówki należy czyścić codziennie. Umożliwia to zachowanie higieny i zapewnia idealną konsystencję spienionego mleka. Uwaga – nieczyszczony regularnie spieniacz do mleka to jedna z najczęstszych przyczyn usterek w ekspresach do kawy!

2. Opróżnianie tacki oraz pojemnika na fusy

Jeśli nie opróżniasz tacy ociekowej i fusów z pojemnika na fusy, to prędzej czy później pojawi się pleśń. Z biegiem czasu, pleśń ta przejdzie na dalsze elementy ekspresu, w tym zaparzacz do kawy, co spowoduje, że kawa będzie szkodliwa! Pamiętaj, że usuwanie fusów powinno odbywać się przy wyłączonym ekspresie.

Co warto zrobić z ekspresem co tydzień?

1. Mycie bloku zaparzającego

Tę czynność należy robić nie rzadziej, jak raz w tygodnu. Po wymontowaniu bloku, zgodnie z instrukcją obsługi, umyj go dokładnie pod ciepłą, bieżącą wodą. Przed ponownym montażem, upewnij się, że blok jest suchy. Pamiętaj, do mycia bloku zaparzającego nie używamy żadnych detergentów!

Co warto zrobić z ekspresem co miesiąc?

1. Odtłuszczanie bloku zaparzającego

Tabletki do czyszczenia obwodów kawy to środki grzybobójcze i bakteriobójcze. Skutecznie usuwają każdy typ zanieczyszczeń pozostawionych przez osady tłuszczy, znajdujących się w kawie. Ekspres sam co około 200 cykli wyświetla informację o konieczności jego wyczyszczenia. Niektóre urządzenia mają funkcję samooczyszczania, a inne samemu należy przepłukiwać z resztek kawy.

2. Odtłuszczanie obwodów mleka

Do tego zabiegu stosujemy oczyszczacz obwodów mleka, który bez problemu rozpuszcza kazeinę, czyli substancję zawartą w mleku. Kazeina powoduje zatykanie się obwodów, czego następstwem jest brak aromatu w zaparzanej przez ekspres kawie z mlekiem.

Co warto zrobić z ekspresem co 3 miesiące?

1. Odkamienianie układu ekspresu

Specjalne, przeznaczone do tego odkamieniacze usuwają osady wapienne, powstające w wyniku podgrzewania przez ekspres wody. Odkamienianie ekspresu powinno odbywać się regularnie, a regularność ta oczywiście zależy od częstotliwości pracy ekspresu. Powinno się je przeprowadzać raz na około 3 miesiące, a jeśli urządzenie jest bardzo często użytkowane, to nawet co półtorej miesiąca. Dotyczy to ekspresów nie posiadających wskaźnika konieczności odkamieniania. Tylko regularne usuwanie osadów wapienny pozwoli na długą i bezproblemową pracę ekspresu. W ten sposób unikniesz potencjalnych uszkodzeń i napraw.

Co się dzieje z Twoim ekspresem, jeśli go regularnie nie konserwujesz?

1. Kawa robi się gorzka.

2. Krema jest brązowa, biała na brzegach i szybko znika.

3. Krema jest biała, bąbelkowa.

4. Krema ma dziurkę pośrodku.

5. Ekspres nie robi kremy.

6. W zbiorniku na fusy pojawia się woda.

7. Na tacy ociekowej pojawiają się fusy.

Szczegółowa instrukcja konserwacji ekspresów do kawy

Ekspres do kawy, podobnie jak inne urządzenia AGD, wymaga nieustannej konserwacji i pielęgnacji. Dobrze zadbany sprzęt dłużej pracuje i rzadziej się psuje, a odpowiednio wyczyszczony – parzy bardziej aromatyczną kawę. Aby zapewnić doskonałą jakość przygotowywanej kawy, należy regularnie dbać o swój ekspres, zgodnie z zaleceniami producenta i tylko i wyłącznie środkami do tego przeznaczonymi. 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!